Yenidoğan Yoğunbakım

Yenidoğan Yoğunbakım

Özel Malatyapark Hastanesinde yeni hizmete giren 24 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ileri teknoloji içeren alt yapısı ile üst düzey bakım verebilecek şekilde donatılmıştır.

3. Seviyeye uygun düzenlenen bölüm Yenidoğan Yoğun Bakım ihtiyacı açısından tüm Malatya ve çevre illlere hizmet verecektir. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sağlık Bakanlığı Yoğun Bakım Tebliğinde Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi için oluşturulmuş standart önerilere uygun olarak düzenlenmiştir. Özel Malatyapark Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, teknik donanım, bilgi, deneyim ve özveri ile yoğun bakım ihtiyacı olan tüm bebeklere gerekli yaşam desteğini sağlamaktadır. Güncel bilgiler ışığında, modern tıbbi donanımıyla bebekleri kısa sürede ailelerine kavuşturmakta, ailelerin bilgilendirilmesinde ve eğitiminde gerekli kaynakları sağlamaktadır.

Operatif ve nonoperatif doğum odalarında resüsitasyon ve stabilizasyon alanı mevcutdur. Ayrıca doğumhanede kısa süreli izlem için de alan vardır. Bebeklerin, ailelerin ve çalışanların tıbbi, gelişimsel, eğitsel ve duygusal ihtiyaçlarını kapsayan stratejilerin sunulduğu amaç ve hedefler içeren programlar yapılmaktadır. Ünite içi havalandırma saatte en az altı kez yapılmakta ve %95 etkinlikte filtre edilmektedir. Negatif hava basıncı olan hava kaynaklı enfeksiyon izolasyon odası vardır. Yenidoğan yoğun bakım odalarının ışıklandırması 10-600 lux arasında değişebilir şiddette ayarlanabilmektedir. Ünite içinde ses şiddeti 45-50 db aşmamaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde; – Solunum desteği (ventilatör tedavisi), Sürfaktan uygulama – Kan değişimi, fototerapi (ışık tedavisi), – Perkütan katater uygulamaları (kol ve bacakta yer alan ince damarlardan kalbe uzanan ince damar yolu), Total parenteral nutrisyon (tamamen damar yolu ile beslenme) uygulamaları, – Toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), – Hasta başı EKO (Kalp ultrasonu), – Hasta başı USG (beyin ve diğer iç organların değerlendirilmesi için ultrason), -Retinopati muayenesi (erken doğan bebeklerin göz muayeneleri) de yapılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.