Kış ve Derimiz

Kış ve Derimiz

Derimiz bizi dış dünyadan ayıran ve koruyan çok önemli bir organımızdır. Kış mevsimi de her canlı gibi insanı da etkilemektedir. İlk etkisini de vücudumuzun doğal bir bariyeri olan derimizde göstermektedir.

Derimiz bir manto gibi bizi dış etkenlerden korumaktadır. Kış aylarında bu mantonun yapısında bazı değişiklikler olmakta bunun sonucu olarak ta derimizde kuruluk ve çatlaklar oluşmaktadır. Kuruluk kişide vücutta kendini pullanma, kaşıntı şeklinde göstermektedir. Özellikle cildi yapısal olarak kuru olan kişilerde kuruluk kış aylarında daha da artmakta ve buna bağlı olarak ta kuruluğa bağlı ekzemalar oluşabilmektedir. Kuruluk aynı zamanda diğer ekzema çeşitlerini ve sedef hastalığı gibi bazı deri hastalıklarını da alevlendirmektedir. Bu nedenle kış aylarında derimizi cilt tipimize göre uygun nemlendiricilerle sık sık nemlendirmek önem kazanmaktadır. Kuru cilt tipine sahip olanların yağlı nemlendiricileri, yağlı cilt tipine sahip olanlarında su bazlı nemlendiricileri kullanmaları gerekmektedir. Banyo yaparken çok sıcak su ile banyo yapılmamalı ve sabun yerine daha çok nemlendirici içerikli duş jelleri gibi derimizi kurutmayan ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca kış aylarında çok sık duş alınmamalıdır aşırı su ile temas da derimizi kurutmaktadır.

Kış mevsiminde bir diğer konuda soğuğa bağlı olarak vücut sıcaklığı da doğal olarak etkilenmektedir, derimiz bunu ayarlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle bizi sıcak tutacak uygun giysiler giymeye dikkat etmek gerekir. Özellikle el, ayak, burun, kulak gibi dış ortamla teması daha yüksek olan uç kısımların daha iyi bir şekilde korunması (atkı, bere, eldiven, kalın çoraplar ile) gerekmektedir. Soğuk, bu uç kısımlara gelen kan akımını damarları büzerek azaltmakta bunun sonucunda da uç kısımlarda kış aylarında sık sık soğukluk ve üşüme hissi oluşmakta ve bazı deri hastalıklarında ise soğuğa bağlı olarak kızarıklık ve morluklar hatta yaralara bile neden olmaktadır.

Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da güneşin zararlı etkilerinden derimizi korumamız gerekmektdir. Kapalı havalarda da açık havalar kadar olmasa da güneş yine de etkili olmaktadır. Bu yüzden kış aylarında da günde en az 1-2 kez güneş kremi kullanmak gerekmektedir. Özellikle karın olduğu ortamlarda karın güneş ışınlarını yansıtıcı özelliğinden dolayı derimiz güneşin etkilerine daha çok maruz kalmaktadır, bu ortamlarda güneş kremini daha sık bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Kışın saçımızda da kuruluk meydana gelmektedir. Bu nedenle saçlarında derimiz gibi nemlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için saç için kullanılan ürünlerde nemlendirici içerikli olanları tercih edilmelidir.

Yazın olduğu gibi kışın da bol su içilmeli. Hem genel sağlığımız hem de derimizin sağlığı açısından özellikle vitamince zengin sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme modeli izlenmelidir.

Tüm bu önlemlere rağmen derisi ile ilgili problemleri olan kişilerin mutlaka bir dermatoloji (cildiye) uzmanına başvurması gerekmektedir.

Uzm. Dr. İNAN USTA