Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir?

Çocuğumuz; emeklemeyi, yürümeyi nasıl öğrendiyse elbette tuvaletini yapmayı da öğrenecek. Peki, ama ne zaman? Tuvalet eğitiminde nelere dikkat etmelisin? Çocuklara tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Bu sorularımızı Doktorumuz Yrd.Doc.Dr Hüseyin Çelik’e sorduk.

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir?

Çocuklarımızın mesane dediğimiz idrar torbasının gelişimi 15-18 ay civarında  başlar. Çocuklar idrarını geceleri daha az yaparken gündüzleri bu süre ortalama 3 saatte bir yapar.

Tuvalet eğitim yaşı çocuktan çocuğa değişiklik göstermekle birlikte ideal tuvalet eğitim yaşı 24-36 ay arasıdır. Tuvalet eğitimine başlama zamanını belirlerken çocuğumuzun psikolojik olarak hazır olup olmadığına da mutlaka dikkat edilmesi  gerekmektedir.

Ayrıca bu dönemin en hassas noktası çocukların egosantrik dönemine denk gelmesidir. Yürümeye başlayan çocuğa yeni bir şey öğretmek gerçekten zor olabilmektedir. 2 yaş sendromunun da bu döneme rastlaması anne ve çocuk arasındaki otorite çizgisinin netliğini zorlamaktadır. Bir taraftan kurallar konarken bir taraftan ağlamalarına dayanamamanın getirdiği bir hassasiyet gelişir. İşte bu dönemde yapılacak aşırı baskı, kurallar kurmaya çalışmak çocukta ciddi farklı sorunlara neden olabilir. Özellikle öz güven zayıflığı, duygularını bastırma ve aşırı düzen tutkunluğu gibi birçok davranış sorunlarına da zemin hazırlayabilir. Bu sorunların önüne geçmek için 24-36 ay arası çocuklarda bol bol kum oyunları, havuz ve su ile oynamalarını sağlamak, doğada çıplak ayak koşmasını sağlamak etkinlikler çocuğumuzun rahatlamasını sağlayacaktır

Tuvalet eğitimi kaç gün sürer?

Tuvalet eğitimi verme ebeveynler için fedakarlık gerektirecek ciddi sabır isteyen bir iştir.

Bir çok aile çocuğunun ortalığa işemesinden şikâyetçi olup kısa süre içinde tuvalet eğitime ara vermekte veya ötelemektedir. Ancak çocuğumuz tuvalet eğitimine tam  hazır ise birkaç günde tuvalet eğitiminin büyük bir kısmını tamamlayabilir. Ama genel olarak tuvalet eğitimi 3-6 ay arasında tamamlanır.